Świat dzisiaj zmienia się bardzo szybko. Źródłem tych zmian jest ludzka natura ale też wybory biznesowe, otoczenie czy technologia. Zmiany te powodują, że ktoś staje się inny lub coś staje się inne. Dobrym określeniem na te zmiany jest akronim VUCA, który został wymyślony przez amerykanów by opisywać rzeczywistość podczas wojny. Rzeczywistość, której nie da się przewidzieć w której nie wiadomo co się wydarzy. VUCA opisuje więc świat który cechuje:

Volatility – zmienność

Uncertainly – niepewność

Complexity – złożoność

Ambiguity – niejednoznaczność

Zmianność oznacza, trudność w przewidywaniu wydarzeń i bardzo duże tempo zmian. Przykładem jest np. robotyzacja – jeszcze niedawno wiele operacji produkcyjnych wykonywane było przez ludzi – dzisiaj tych ludzi zastępują roboty. Podobne przykłady można podać z każdej dziedziny życia. Duża zmienność w wielu dziedzinach, zmienność często o globalnym charakterze i tempo zmian wywołuje niepewności i obawę o to co się wydarzy. Zmiany których doświadczamy każdego dnia są coraz bardziej złożone. Mówi się, że zmiana wywołuje zmianę. Ta złożoność to połączenie wielu zjawisk, wydarzeń, informacji i danych, których jest tak wiele, że ich przetworzenie staje się niemożliwe. Dopełnieniem akronimu VUCA jest niejednoznaczność, która dotyczy tego, że bazowanie na naszych doświadczeniach jest niewystarczające i nie wszystko da się logicznie wyjaśnić, a wiele zjawisk i sygnałów z którymi się spotykamy jest niejednoznaczne.

Jak odnaleźć się zatem w rzeczywistości VUCA?

Szybka adaptacja do zmian i elastyczne reagowanie w zależności od sytuacji to kompetencje, które pozwolą nam funkcjonować w świecie VUCA. Mówi się o tym, że ludzie głodni wiedzy, głodni nowych umiejętności i ciekawi świata łatwiej odnajdą się w tak dynamicznie zmieniającym się świecie. Świat VUCA wymaga zatem od nas ciągłej nauki, ciągłego poszukiwania informacji i dużej zwinności w poruszaniu się po zmianach. Nasza postawa wobec zmieniającego się świata ma kolosalne znaczenie i wpływa na to jak odnajdziemy się w zmieniającej się rzeczywistości. Ludzie z taką postawą uczą się i rozwijają przez całe życie. Im więcej uplastyczniamy swój mózg zdobywając nową wiedzę i kompetencje tym nasz mózg ma większą zdolność do samo-regeneracji. Nastawienie na rozwój jest zatem czynnikiem wpływającym na to, że lepiej odnajdujemy się w dużej zmienności świata, z chęcią podejmujemy się nowych wyzwań i nie poddajemy się w obliczu niepowodzeń. 

Nie jest łatwe odnalezienie się w świecie VUCA, a tym bardziej osobom którzy mają niską zdolność do adaptacji. To co na pewno pomaga to rozwijanie umiejętności wpływania i kreowania własnych przekonań gdyż przekonania wpływają bardzo mocno na to jak podchodzimy do zmian i jak o nich myślimy. Pomaga także rozwijanie poczucia zrozumienia poprzez poszukiwanie przyczyn zachodzących zmian i budowanie lepszego ich zrozumienia oraz wzmacnianie poczucia zaradności poprzez stawianie sobie pytań jakie zasoby wewnętrzne i zewnętrzne mogę wykorzystać aby odnaleźć się w nowej sytuacji.

Sebastian Matyniak
Prezes Zarządu
Brainstorm Group Sp. z o.o.