„Jeżeli istnieje jakiś jeden sekret sukcesu, to jest to umiejętność przyjmowania cudzego punktu widzenia i patrzenia z tej perspektywy z równą łatwością jak z własnej.”
Henry Ford.
W reakcji na zachowania ludzi często działamy spontaniczne, zgodnie z naszą naturą. Na agresję reagujemy agresją, gdy siły są wyrównane. Uległością, gdy druga strona jest silniejsza, albo w ogóle unikamy konfliktu, jeżeli czujemy się w danej sytuacji wyjątkowo niekomfortowo. Żadne z tych zachowań nie są dla nas korzystne w trudnych
sytuacjach społecznych. Agresja zazwyczaj rodzi agresje ukrytą bądź jawną. Zbytnia uległość wpływa na obniżenie poczucia własnej wartości i frustrację. Jak w takim razie się zachować, gdy chcemy mieć prawo do wyrażania własnej opinii, poglądu i celów ale nie chcemy konfrontacji bądź wycofania? Komunikacja i zachowania asertywne nie należą do naszych naturalnych zachowań jak np. agresja czy uległość. Jednocześnie asertywność jest kompetencją nabytą. Każdy może się jej nauczyć, wytrenować jeśli tylko chce. Trening asertywności pozwoli nam w praktyczny sposób doświadczyć zachowań asertywnych na sobie i da początek nabywania nawyku stosowania asertywności wtedy gdy tego potrzebujemy i chcemy.